Hej. Nogle i det lokale center har variation på siddende kabel row, hvor de "løfter" sædet ved at anbringe 4-5 store 20 kg skiver, og så efter hvert sæt, fjerner 1-2 skiver og således ender med enden (ha-ha) nede på bænken igen. Der anvendes smalt neutralt greb. Men hvilke muskler aktiveres ved denne variation? Flytter man så at sige funktionen op mod øvre ryg efterhånden som som man fjerner skiver og sænker sæde-niveauet? mvh Jørgen
Hej. Nogle i det lokale center har variation på siddende kabel row, hvor de "løfter" sædet ved at anbringe 4-5 store 20 kg skiver, og så efter hvert sæt, fjerner 1-2 skiver og således ender med enden (ha-ha) nede på bænken igen. Der anvendes smalt neutralt greb.
Men hvilke muskler aktiveres ved denne variation? Flytter man så at sige funktionen op mod øvre ryg efterhånden som som man fjerner skiver og sænker sæde-niveauet?
mvh
Jørgen