Hej Stina
Du behøver ikke have ryggen i bænken. Det er en helt naturlig bevægelse at svaje i ryggen. Du behøver selvfølgelig ikke at lave et stort opspænd, hvis dit mål ikke er styrke, men jeg vil fortsat anbefale dig at lave sikringsstilling - altså at du samler skulderbladene og trækker dem sammen samt ned.
Hvis du helt specifikt får ondt i lænden, når du svajer på bænken, så bør du få set nærmere på hvorfor. En del af det kan være, hvis du tror det er farligt - det er det ikke. Men mere konkret er det vanskeligt at sige for mig uden at have set hvordan du bevæger dig og kende din baggrund.

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Markdown.

  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br> <hr>