Add new comment to Bænkpres: Optimér din teknik i bænk
Hej Stina Du behøver ikke have ryggen i bænken. Det er en helt naturlig bevægelse at svaje i ryggen. Du behøver selvfølgelig ikke at lave et stort opspænd, hvis dit mål ikke er styrke, men jeg vil fortsat anbefale dig at lave sikringsstilling - altså at du samler skulderbladene og trækker dem sammen samt ned. Hvis du helt specifikt får ondt i lænden, når du svajer på bænken, så bør du få set nærmere på hvorfor. En del af det kan være, hvis du tror det er farligt - det er det ikke. Men mere konkret er det vanskeligt at sige for mig uden at have set hvordan du bevæger dig og kende din baggrund.
Hej Stina
Du behøver ikke have ryggen i bænken. Det er en helt naturlig bevægelse at svaje i ryggen. Du behøver selvfølgelig ikke at lave et stort opspænd, hvis dit mål ikke er styrke, men jeg vil fortsat anbefale dig at lave sikringsstilling - altså at du samler skulderbladene og trækker dem sammen samt ned.
Hvis du helt specifikt får ondt i lænden, når du svajer på bænken, så bør du få set nærmere på hvorfor. En del af det kan være, hvis du tror det er farligt - det er det ikke. Men mere konkret er det vanskeligt at sige for mig uden at have set hvordan du bevæger dig og kende din baggrund.