Workshop i squat, bænkpres og dødløft Let øvet

Denne workshop var opdelt i i tre hovedpunkter; squat, bænkpres og dødløft. Derudover talte jeg en del om opvarmning, mobilitet og udstrækning, hvilket videoerne herunder illustrerer.
Workshoppen blev afholdt i Tårnby Styrkeløfter Klub med 16 deltagere og i klippene herunder kan du få et lille indblik i hvordan en sådan dag ser ud.
Se hvornår der er workshop niveau 1 eller workshop niveau 2 i nærheden af dig - og spar 500 kr. ved at tage begge niveau samme weekend.
Du kan også overveje at se nærmere på dette videokursus om de tre store.
Bænkpres
Den første video handler om hvordan du skal holde på stangen (med tommelfingeren rundt om) og hvilken bane stangen bør have.
Denne video omhandler mere specifikt banen i bænkpres med tanke på albuernes position og vigtigheden af at have albuerne under stangen.
Dette klip hander om benenes placering i bænkpres, så du kan skabe den optimale base og løfte flere kg
Opvarmning
I denne video kan du se lidt fra opvarmningen om hvorfor det er vigtigt du laver øvelser, som er udvalgt specifikt i forhold til det du skal træne.
Et meget kort klip med pointen om forskellen mellem at træne mobilitet isoleret eller i komplekse integrerede bevægelser.
Udstrækning
Til slut en video om hvorfor du bør strække ud for at bibeholde sin smidighed eller opbygge den, hvis du ikke allerede har den.
Kommentarer
Tilføj kommentarHej Jacob
Kommer der er workshop i efteråret (Jylland)?
Hej Henrik. Der kommer helt sikkert flere workshops i Jylland i efteråret. Hvilke workshops er du interesseret i og hvor er du fra?
Tilføj kommentar